ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ - ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

6ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΜΠΕΡΙΑ

ΧΑΝΙΑ 23-1-2017

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το ΔΣ του Συλλόγου Γονέων, με την από 23-1-19 απόφασή του συγκαλεί την ετήσια απολογιστική του συνέλευση που θα είναι και εκλογική για την διετία 2018-2019 και 2019-1020.

Η Γενική Συνέλευση θα διεξαχθεί στο χώρο του 6ου   Γυμνασίου Χανίων την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου και ώρα 18.00 με όσα παρόντα μέλη της (θεωρείται γ΄ επαναληπτική) και με θέματα τον Διοικητικό και Οικονομικό απολογισμό του απερχόμενου ΔΣ, ιδέες και προτάσεις τόσο για το νέο ΔΣ του Σχολείου όσο και της ΄Ενωσης, την εκλογή νέου ΔΣ ΚΑΙ ΕΕ αλλά και Αντιπροσώπων για τη ΓΣ της Ένωσης Γονέων Δήμου Χανίων. Κατά την διεξαγωγή της ΓΣ θα συγκεντρωθούν και οι υποψηφιότητες για τα όργανα του Συλλόγου και θα εκλεγεί η Εφορευτική Επιτροπή που θα διενεργήσει τις εκλογές κατά την επομένη ( ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΦΕΒΡΟΥΑΡΊΟΥ) και από ώρας 12 00 ω ς και 14.00, ώρες που θα δοθούν οι βαθμολογίες των μαθητών από το Σχολείο. Χώρος διεξαγωγής των εκλογών ο προθάλαμος του Γυμνασίου.

Η εκλογική διαδικασία αποκτά ιδιαίτερη σημασία γιατί πρέπει να εκπροσωπηθεί όσο γίνεται μεγαλύτερος αριθμός μαθητών από τους ψηφίσαντες γονείς (κάθε 30 μαθητές 1αντιπρόσωπος για την ΄Ενωση, κάθε 300 μαθητές 1 αντιπρόσωπος για την Ομοσπονδία Κρήτης).

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό για να λάβει ο Σύλλογος ουσιαστική υπόσταση και να λαμβάνεται υπόψη τόσο από τη Β΄/βάθμια αλλά και το Δήμο και για τη συμμετοχή του στην ΄Ενωση (και κατά συνέπεια στην Ομοσπονδία και Συνομοσπονδία) να εκπροσωπηθούν λοιπόν τουλάχιστον το 1/3 των μαθητών του Σχολείου στις εκλογές δηλ περισσότεροι από 127 περίπου μαθητές είτε ψηφίσει ο ένας είτε και οι δύο γονείς.

Για όσους επιθυμούν στον ίδιο χώρο θα συγκεντρώνονται και οι συνδρομές των μελών.

ΠΛΗΡΟΦΟΡ. 6974782829 , 6977298426, 6944625559, 697781555,

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                     Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ