28/10/2016

Λιτή αλλά ουσιαστική και περιεκτική η φετινή μας γιορτή την οποία επιμελήθηκε η κ. Μαυροματάκη και η  κ. Λιμογιάννη. Μαθητές της Α γυμνασίου έπαιξαν θέατρο και μαζί με την χορωδία του σχολείου έδωσαν νόημα στην επέτειο και φόρτισαν συγκινησιακά όσους παρευρέθηκαν.

Το ολιγόλεπτο θεατρικό δρώμενο ήταν ένα αυτοτελές τμήμα βασισμένο στο ομότιτλο αφηγημα του Δημήτρη Ψαθά το οποίο αναφέρεται στην Εθνική αντίσταση και ιδιαίτερα στη συμμετοχή των παιδιών σε αυτή. Με πολύ ενθουσιασμό και κέφι οι μαθητές μας ερμήνευσαν και αποσπάσματα από το γνωστό κόμικ << ο Μικρός Ηρως>>.

Συμμετείχαν οι μαθητές

:Διονύσης Γιανναντωνάκης Α1

Χαράλαμπος Κοντεκάκης Α2

Ιωάννης Ορφανός Α4

Προκόπης Προκοπάκης Α4

Κατά την διάρκεια της γιορτής ακούστηκαν τα τραγούδια <<Τούτες τις μέρες>>,<< Ήρωες>> και <<Ο μικρός Ηρωας>>, από την χορωδία του σχολείου μας υπό την διεύθυνση του μουσικού μας κ. Νίκου Σωτηρόπουλου

Όλοι μαζί παρακολουθήσαμε την παράδοση της σημαίας και χειροκροτήσαμε τους αριστούχους του σχολείου μας. Ευχαριστούμε την ενορία του Αγίου Παντελεήμονα που για μια ακόμη χρονιά μας διέθεσε την αίθουσα που φιλοξένησε την γιορτή μας.

Και δύο φωτογραφίες από την φετινή μας παρέλαση!

PA283374

PA283376