33 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Η Ε.Μ.Ε Χανίων διοργάνωσε στην πόλη μας με πολύ μεγάλη επιτυχία κατά κοινή ομολογία το πανελλήνιο συνέδριο Μαθηματικής Παιδείας το τιήμερο 4-5-6 Νοεμβρίου 2016 στο ξενοδοχείο <<Μινώα>> στον Πλατανιά. Το συνέδριο τίμησε με την παρουσία του ο διεθνούς φήμης Κων/νος Δασκαλάκης καθηγητής του Μ.Ι.Τ  ο οποίος υποδέχτηκε μαθητές από πολλά σχολεία της Κρήτης και συνοδούς καθηγητές τους.Αξίζει να αναφερθεί ότι τον κ Δασκαλάκη παρουσίασε μια παλιά μαθήτρια του σχολείου μας η Κορίνα Διγαλάκη η οποία επιλέχτηκε στην ομάδα που εκπροσώπησε τη χώρα μας στην φετινή Μαθηματική Ολυμπιάδα, που έγινε στο Χονγκ Κονγκ. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ακούσουν την ομιλία του κ. Δασκαλάκη με τίτλο <<Αλγόριθμοι και Μαθηματικά στον 21ο Αιώνα>>, να του θέσουν ερωτήσεις και να φωτογραφηθούν μαζί του.Άλλοι προσκεκλημένοι ομιλητές στο συνέδριο ήταν δύο καθηγητές του Πανεπιστημίου Κρήτης ο κ.Κολουντζάκης Μιχάλης και ο κ. Λάμπρου Μιχάλης καθώς επίσης και η κ. Μανουσάκη Δάφνη επίκουρη καθηγήτρια του Πολυτεχνείου Κρήτης. Το σχολείο μας συμμετείχε με μια αμάδα 7 παιδιών και από τις 3 τάξεις .

Το συνέδριο είχε τίτλο. << Μαθηματικά, θεμέλιο της ανθρώπινης σκέψης >>και όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο πρόεδρος της Τοπικής Οργανωτικής Επιτροπής κ. Κων/νος Γαρεδάκης <<Τα Μαθηματικά συνιστούν το θεμελιώδες πεδίο στο οποίο οικοδομείται η ανθρώπινη σκέψη, ο πολιτισμός και η τεχνολογικά επαυξημένη σύγχρονη πραγματικότητα και επικοινωνία>>

IMG 20161104 101329

IMG 20161104 102053

IMG 20161104 124134

IMG 20161104 162751

Συγχαρητήρια  στους εισηγητές, στους συντονιστές, στα μέλη της τοπικής οργανωτικής επιτροπής,  στα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής του Παραρτήματος, στον πρόεδρο και σε όσους βοήθησαν να πραγματοποιηθεί το συνέδριο για πρώτη φορά στα ωραία μας Χανιά.